Υποδομή

Το Γυμνάσιο διαθέτει εργαστήριο Φυσικής-Χημείας, Πληροφορικής, Αίθουσα Ξένων Γλωσσών, Αίθουσα Εκδηλώσεων, ένα μικρό εργαστήριο τεχνολογίας, καθώς και μία Εκπαιδευτική – Δανειστική Βιβλιοθήκη με πλούσια συλλογή βιβλίων.

Όλες οι αίθουσες διδασκαλίας είναι πλέον εξοπλισμένες με βιντεοπροβολείς και ενσύρματη σύνδεση στο διαδίκτυο.

Το προαύλιο είναι μεγάλο, με υποδομή για αθλήματα μπάσκετ, βόλεϊ, και ποδοσφαίρου. Το σχολείο εξυπηρετείται και από το παρακείμενο Δημοτικό Γήπεδο.

Αίθουσα εκδηλώσεων

Η αίθουσα εκδηλώσεων αποδόθηκε στο σχολείο μετά από κοινή προσπάθεια των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των γονέων. Στην αίθουσα υπάρχει πιάνο για το μάθημα της Μουσικής και για την χορωδία του σχολείου.Η αίθουσα είναι εξοπλισμένη με βιντεοπροβολέα.

Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών

Το εργαστήριο διαθέτει μικροσκόπια, όργανα και αντιδραστήρια για την εκτέλεση πειραμάτων στο πλαίσιο των μαθημάτων Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας.

Είναι εφοδιασμένο με διαδραστικό πίνακα και βιντεοπροβολέα.

Εργαστήριο Πληροφορικής

Διαθέτει 11 σταθμούς εργασίας( Η/Υ ) για τους μαθητές / μαθήτριες και έναν Η/Υ για τον/την εκπαιδευτικό, στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής. Είναι εξοπλισμένο με βιντεοπροβολέα.

Σχολική Βιβλιοθήκη

Η  σχολική βιβλιοθήκη, απαραίτητο συμπλήρωμα κάθε σχολικής μονάδας, οργανώθηκε για την εξυπηρέτηση του εκπαιδευτικού δυναμικού της. Τα βιβλία προέρχονταν από αγορές και από δωρεές οργανισμών, φορέων, ιδιωτών καθώς και από αποστολές του Υπουργείου Παιδείας.